O Cenách

Ocenění pro osobnosti, které ve svých životech prokázaly, že čest, svoboda a lidská důstojnost nejsou jen prázdná slova. Cenu Paměti národa 2018 převezmou čtyři lidé, dva z České a dva ze Slovenské republiky, kteří neváhali ve svém životě někomu pomoci i za cenu vlastního nebezpečí nebo pronásledování či věznění.

Lidé z Paměti národa děkují žijícím pamětníkům v přímém přenosu České televize, Slovenské televize a Českého rozhlasu letos už po deváté. Od roku 2010 bylo oceněno již 38 osobností, mezi laureáty jsou váleční veteráni, političtí vězni, odbojáři, přeživší holocaustu, perzekvovaní spisovatelé či představitelé undergroundu, skauti, příslušníci církví a mnozí další.

Každé předávání má díky osobitému zpracování různými režiséry svůj originální nápad, vystřídalo se pojetí filmové, divadelní, dokumentaristické i prostředstvím komiksových filmů.

Pořadateli galavečera jsou Post Bellum, Česká televize, Český rozhlas, Rozhlas a televízia Slovenska a Ústav pro studium totalitních režimů.

Letošní slavnostní večer v Národním divadle moderuje Martin Veselovský, vystoupí symfonický orchestr složený ze studentů konzervatoří a hudebních škol. Zazní vážné skladby Zdeňka Fibicha, ale i trampská píseň Šáteček a lidová Už se ten Tálinskej rybník nahání. Zazpívají tenorista Aleš Briscein, herci Vladimír Javorský,  Pavla Beretová a Petr Stach. Krátké filmové portréty, které během večera představí laureáty, natočil slovenský režisér Robert Kirhoff. Oficiální fotografie oceněných vytvořil Petr Toman.

Laureáty Cen Paměti národa jako každý rok vybralo šest tisíc tzv. badatelů, kteří se registrovali jako uživatelé internetové Paměti národa. Mezi nimi převažují dokumentaristé, učitelé, studenti, novináři. Z užších nominací laureáty zvolili lidé z Klubu přátel Paměti národa a Kolegia Paměti národa – zhruba dva a půl tisíce podporovatelů Paměti národa z České republiky a Slovenska.  Paměť národa letos slaví desáté výročí svého fungování.