Vasyl Vyrozub
*1970
„Kněz by měl stát po boku svého lidu, se svou farností, se svým národem,“ říká ukrajinský pravoslavný kněz Vasyl Vyrozub. On sám zůstal tomuto svému přesvědčení věrný i za cenu nesmírného utrpení.
Když v listopadu 2013 vypukly na kyjevském Náměstí Nezávislosti demonstrace, které předznamenaly ukrajinskou Revoluci důstojnosti, otec Vasyl se modlil za protestující a poskytoval jim morální i hmotnou pomoc. Brzy poté přihlásil jako dobrovolník do východní části země, kde už v té době zuřily boje. Zpočátku jim vozil hlavně jídlo a oblečení, ale brzy se vynořila také potřeba duchovní podpory. Stal se vojenským kaplanem, sloužil na frontě mše, dělal zpovědníka: „Kaplan byl pro vojáky vším – kamarádem, parťákem, bratrem.“
Bezprostředně po ruské invazi na Ukrajinu v únoru 2022 zareagoval Vasyl Vyrozub na výzvu pro dobrovolníky, kteří se měli vydat na Hadí ostrov v Černém moři hledat těla třinácti padlých ukrajinských vojáků. Šlo o dnes již legendární pohraničníky, kteří se odmítli vzdát ruské válečné lodi a poslali ji do patřičných míst. Otec Vasyl se rozhodl této mise zúčastnit. Na Černém moři však záchranný tým padl do ruského zajetí. Drželi je nejdříve ve vojenské základně v Sevastopolu, později v táboře Šebekino v Rusku a nakonec ve městě Staryj Oskol. Vasyl Vyrozub zde při výsleších prožil nepředstavitelné hrůzy. Drželi ho ve speciální místnosti obložené gumou, mučili elektrickým proudem, vráželi hřebíky pod nehty.
Rusové ho často mučili ne pro informace, ale jen pro zábavu. Po několika dnech ho postihly halucinace, ale pokud mu zbývaly síly, dodával si odvahu modlitbou. „Nejhorší bylo, že jsem nevěděl, co se stane zítra, nebo za půl hodiny,“ konstatuje. Otec Vyrozub prožil v zajetí sedmdesát dní, poté byl spolu s dalšími vyměněn za ruské zajatce. Po návratu s úžasem shledal, jak se jeho země mezitím proměnila: „Vrátil jsem se do země, kde národní kroje, vyšyvanky, nebyly jen dekorací, byly v lidských srdcích. Všude jsem viděl modrou a žlutou barvu. Taková měla Ukrajina být už od roku 1992.“
https://www.pametnaroda.cz/en/virozub-vasyl-vyrozub-vasil-1970