Mária Šidová

*1937

„Lidé, kteří potřebovali pomoc, měli u nás doma vždy dveře otevřené. Každý byl vítaný: žebrák, pocestný, partyzáni v době Slovenského národního povstání i lidé, které v pozdějších letech pronásledoval komunistický režim,“ říká Mária Šidová.

Pohostinnost těm nejpotřebnějším její rodiče neodpírali ani v době, kdy jim za to hrozila léta v komunistických kriminálech. Roku 1952 začali ukrývat kněze Jána Hutyru z Misijní společnosti sv. Vincenta de Paul, který uprchl z vězení v Belušských Slatinách. Pobýval střídavě u nich v Ružomberoku a v Liptovské Štiavnici a v ilegalitě na dálku vedl skupinu řeholních sester. „Moje matka a později i já se sestrou jsme doručovaly řeholním sestrám jeho tajné zprávy a pokyny, cestovaly jsme na různá místa až do Čech.“ Jedna zásilka se ale dostala do rukou Státní bezpečnosti, která díky tomu pochopila, že dlouhodobě nezvěstný páter Hutyra neemigroval, ale stále se skrývá na Slovensku. „Začala se kolem nás stahovat smyčka. S informacemi, které měli, byla jen otázka času, kdy ho chytí,“ říká Mária Šidová.

K jeho zatčení došlo v březnu 1958. Pro Máriu si policie přišla do práce o několik týdnů později a odvezli ji do vazby na Ruzyni. Během vyšetřování na samovazbě musela snášet nedostatek spánku, psychický nátlak i falešné sliby, nejvíce ji však trápilo, že rodina o ní nemá žádné zprávy. Nakonec byla z odsouzena na rok a půl odnětí svobody, které si odpykávala v pracovním táboře v Želiezovcích. „Aby to politickým vězeňkyním řádně znepříjemnili, umisťovali je mezi pachatelky těžkých zločinů. Já jsem byla ve skupině vražedkyň a prostitutek,“ říká Mária Šidová, které ve vězení přezdívali „jeptiška“.

I když na podzim 1959 se dočkala propuštění, ona i její manžel, také bývalý politický vězeň, čelili v následujících letech neustálé perzekuci ze strany režimu. Tak jako kdysi její rodiče, ani ona nepolevila ve své vstřícnosti ke všem, kdo potřebovali pomoc: „Pro nás to byla rodina, všichni ti muklové, se kterými se ostatní lidé báli mluvit. Všichni u nás měli dveře otevřené.“

https://www.pametnaroda.cz/sk/sidova-rod-almassyova-maria-1937