Margit Nováková

* 1922

Narodila v Bratislavě jako Markéta Drexlerová do židovské rodiny, od deseti let žila s matkou v Brně. V březnu 1942 nastoupila do transportu do koncentračního tábora v Terezíně, kde se vdala za svého přítele. V roce 1944 následovala svého muže do Osvětimi, kde se setkala se svou sestřenicí Ilsou a přítelkyní Evou Roubíčkovou. Markéta neuvěřitelně prošla Mengeleho selekcí i se zlomenou rukou.

Sestřenice byly zachyceny po selekci na vzácných fotografiích z Osvětimi, které se dochovaly jako tvz. Osvětimské album. Po několika týdnech je z Osvětimi převezli na práce do pobočného tábora Gross-Rosen v Bad Kudowa, kde se dočkaly osvobození.

Po válce se Markéta shledala se svým manželem a přestěhovala se za ním do Prahy. V „normálních“ podmínkách však jejich vztah nevydržel. Markéta vystudovala obchodní školu a provdala se za bývalého politického vězně, se kterým se seznámila na ozdravném pobytu v Karlových varech. Po únoru 1948 rodina přišla o manželův obchod s lahůdkami, Markéta pracovala jako účetní v textilním velkoobchodu, vychovala dvě děti.

Celý příběh Margit Novákové v Paměti národa