Leopold Färber

*1928 †︎ 2015

Přišel o oko při přípravě výbušnin. Byl odsouzen za protikomunistickou činnost na šestnáct let, ve vězení strávil osm.

Díky smíšenému manželství rodičů unikli židovskému transportu. Jako partyzánská spojka Leopold za války pravděpodobně zachránil stovky lidí. Jako přesvědčený demokrat a skaut pokračoval v odbojové činnosti i po roce 1948. Se svou skupinou chtěl poškodit policejní školu výbušninou, ale díky nehodě nálož explodovala v kamnech skautské klubovny a Leopold přišel o oko. Skupina vydala protikomunistické letáky, ale nestihla je ani distribuovat. Byla zatčena kvůli naivní protirežimní iniciativě dětí z Leopoldova skautského oddílu. Jako jejich vedoucí za to dostal 16 let.

„Strčili nás na samotky. Najednou cvakla cela a vešel bachař, jmenoval se Brabec. Zeptal se mě, jestli jsem jako nováček dostal přes hubu. Já řekl ne, a proč by mě měl někdo bít. A plác, už jsem ji měl. Zbil mě do krve. Druhý den přišel zase a zeptal se mě: ‚Tak co, už jsi byl jako nováček bit?‘ Já odpověděl: ‚Ano, od vás, včera!‘ A mlask! Už jsem ji měl, zase mě zbil.“

Po osmi letech ho propustili s ohledem k jeho odbojové činnosti za války. Pracoval pak dlouhá léta jako bývalý mukl u staveb silnic, později aranžoval podnikové výlohy.

Celý příběh Leopolda Färbera v Paměti národa