Ilsa Maierová

* 1922

Se svou matkou byla deportována v roce 1941 v jednom z prvních transportů do ghetta Terezín, v roce 1944 dobrovolně následovala manžela do transportu do Osvětimi. Po válce se shledala s matkou i babičkou, manžel zahynul v Dachau.

Šťastné dětství dívky z dobře situované židovské rodiny ukončil útok fanatické skupiny nacistů v jedné brněnské kavárně, při němž zemřel její otec. Ilsa s matkou i milovaným manželem skončila v jednom z prvních transportů do Terezína, kde pracovala jako ošetřovatelka u kojenců, pak jako vychovatelka předškolních dětí. „Já ze začátku v Terezíně nebyla vůbec nešťastná, i když jsme měli hlad. Protože jsme nevěděli, co nás čeká.“

Roku 1944 byl její manžel zařazen do transportu do Osvětimi a Ilsa dobrovolně jela s ním. V koncentračním táboře se setkala se svou sestřenicí Margit. Po letech byly dívky identifikovány na dochované fotografii z Osvětimi.

Po válce se shledala s matkou i babičkou, manžel zahynul v Dachau. Začala studovat na univerzitě a provdala se za Františka Maiera. V roce 1947 odjela celá rodina na pozvání strýce do USA, kde se manželům Maierovým narodily dvě děti.

Celý příběh Ilsy Maierové v Paměti národa