Anna Šestáková

* 1918

Jednoho dne v září roku 1951 Ervín Šesták nepřišel domů z práce. Jeho manželka Anna a tři malé děti žili několik dnů v nejistotě. Pak k nim domů přišla nezvaná návštěva. „Dva muži a jedna žena. Legitimovali se, že jsou ze Státní bezpečnosti a říkali mi: ,Váš muž je u nás. Dopustil sa protistátní činnosti. Máme venku dvě auta, v jednom pojedete s námi vy a ve druhém vaše děti. Tento byt musí zůstat prázdný.`”

Anna se narodila v roce 1918 v západoslovenském městě Myjava. Do války rodina žila v Košicích, později přesídlili do Bratislavy. Zde se setkala s moravským inženýrem Ervínem Šestákem, vzali se a spolu vychovávali tři malé děti.

Po manželově zatčení Annu s tchýní a dětmi internovali ve vile za městem, jejich byt prý estébáci chtěli využívat k provokaci vůči „agentům imperialismu”. Rodina dál žila v nejistotě. Annu estébáci ujišťovali: „Nebojte, všechno bude v pořádku. Vrátíte se domů a občas nám povíte, co se povídá mezi vašimi známými a kolegy…” Pamětnice se proti tomu rázně ohradila. Řekla, že nikdy nebude donášet na rodinu ani přátele a ať už jí takové nabídky nedávají.

Ervina Šestáka ve vykonstruovaném procesu „Ing. Šesták a spol” odsoudili ke čtrnáctiletému trestu. Odvolací soud v Praze dokonce stanovil trest smrti, nakonec dostal doživotí.

Anna si musela najít práci, i když vychovávala malé děti. Den před Vánoci roku 1952 navíc rodině přikázali vystěhovat se z bratislavského bytu. Měli se hlásit ve vsi Dvory nad Žitavou, přidělený byt však byl obsazený. „To byly jediné Vánoce bez stromku a bez dárků,” vzpomínal syn Anny Šestákové.

Rodina nakonec našla útočiště u příbuzných v Okříškách na Vysočině. Anna tu pracovala v textilce a spolu s dětmi snášela roli „nepřítele režimu.” Jejího muže Ervína propustili v roce 1957. Trvalo však ještě několik let, než se rodina mohla vrátit domů do Bratislavy a žít společně.

https://www.pametnaroda.cz/cs/sestakova-anna-1918