Dana Němcová

* 1934

S manželem Jiřím Němcem vytvořili ve svém pražském bytě v Ječné ulici jedno z neformálních center opozice proti komunistickému režimu. Jedna z mluvčích Charty 77 a zakladatelka VONS vychovala přes neustálé policejní perzekuce sedm dětí.

První dáma českého undergroundu se narodila jako Valtrová v severočeském Mostě. Jako dítě zažila s rodiči odsun ze Sudet v roce 1938 a následnou okupaci. Vystudovala psychologii a v šedesátých letech spolu se svým manželem filozofem Jiřím Němcem kolem sebe začali soustřeďovat pestrý okruh svobodně smýšlejících intelektuálů a umělců.

Když začal komunistický aparát kriminalizovat členy skupiny The Plastic People of the Universe a další undergroundové hudebníky, byli to mezi jinými právě Němcovi, kdo pro zatčené organizoval podporu mezi významnými, protirežimně orientovanými osobnostmi české vědy a kultury. Z podpory undergroundových hudebníků se zrodilo Prohlášení Charty 77, kterou Dana a Jiří Němcovi jako jedni z iniciátorů podepsali mezi prvními.

Byt Němcových v Ječné ulici tzv. Jéčko se v té době stává jedním z klíčových neformálních míst setkávání opozice. Důsledky na sebe nenechaly dlouho čekat. K prvnímu výslechu na Ruzyni si StB předvolala Danu Němcovou v den jejích narozenin, 14. ledna 1977. Následoval vyhazov z práce (to se týkalo i Jiřího Němce, který od roku 1977 dělal nočního hlídače), domovní prohlídky, opakované předvolávání k výslechu a soustavná šikana. Přesto už rok po Chartě 77 založila Dana Němcová spolu s dalšími signatáři Charty Výbor na obranu nespravedlivě stíhaných (VONS), který dokumentoval případy perzekuce a posílal o nich zprávy do zahraničí. V roce 1979 byla Dana Němcová zatčena a strávila půl roku ve vazbě.

V lednu 1989, na začátku tzv. Palachova týdne, byla Dana Němcová zatčena, když šla jako mluvčí Charty 77 položit květiny k pomníku sv. Václava. Po listopadu se nejdřív nakrátko stala poslankyní federálního parlamentu, poté vedla správní radu Výboru dobré vůle Olgy Havlové a pracovala v Poradně pro uprchlíky.

Celý příběh Dany Němcové v Paměti národa